budowa oka

Budowa oka oraz jego funkcje

budowa oka

Oko, dzięki któremu widzimy i przetwarzamy obrazy oraz utrzymujemy swoja koordynację ruchową, rozpoznawanie barw oraz balans to nasz narząd wzroku. Jego budowa jest skomplikowana i dzięki naszym oczom obraz trafia do mózgu a procesy, które zachodzą na drodze oko- mózg nazywamy widzeniem. 
Kształt oka przypomina kulę a jej długość od rogówki do tylnej ściany oka ma 23-24 mm, waga ok 7 gramów, objętość ok 7 cm3. 
Gałka oczna stanowi narząd optyczny o mocy ok 60 dioptrii, z czego za 40 dioptrii odpowiada rogówka a za 20 dioptrii soczewka oczna. 
Nasz narząd wzroku posiada również narządy dodatkowe takie jak powieki, brwi, spojówki, narząd łzowy oraz aparat ruchowy oka. 
Ale skupmy się na samym oku. Jak wygląda jego budowa i jakie są funkcje składowe tego skomplikowanego aparatu.

budowa OKA W PIGUŁCE

Nasz narząd wzroku posiada również narządy dodatkowe takie jak powieki, brwi, spojówki, narząd łzowy oraz aparat ruchowy oka. 
Ale skupmy się na samym oku. Jak wygląda jego budowa i jakie są funkcje składowe tego skomplikowanego aparatu.

Twardówka

Ma przede wszystkim funkcję ochronną. To ona otacza gałkę oczną od strony oczodołów, W tylnej części jest przezroczysta, w przedniej części przechodzi w rogówkę, przepuszcza promienie świetlne. Kolor twardówki w przedniej części sugeruje stan zdrowia danej osoby, np. kolor żółty to problemy z cholesterolem lub wątrobą. 

Tęczówka

Jest to nie przezroczysta błona o kształcie krążka, stanowi ona przednią część błony naczyniowej oka. w centralnej części tęczówki znajduje się otwór zwany źrenicą. Tęczówka zawiera dwa rodzaje mięśni, które działają jak przysłona aparatu fotograficznego, która odpowiada za regulowanie dostępu światła do soczewki. 

Ciało rzęskowe

Jest to część gałki ocznej, która łączy tęczówkę z naczyniówką. Zapewnia ona odpowiednią ilość nawilżania i odżywienia za pomocą cieczy wodnistej oraz reguluje ciśnienie śródgałkowe. 

Rogówka

Jest to przezroczysta, wypukła część na przedniej powierzchni oka. Pełni ona bardzo ważną rolę w procesie widzenia. Przepuszcza promienie świetlne do gałki ocznej załamując je pod odpowiednim kątem. Aby ten proces odbył ie poprawnie, błona ta musi być przezierna.
Soczewka
Jest mała, włóknista i wypukła o długości w przybliżeniu ok 3,6 mm. Odgrywa ona kluczową rolę w procesie widzenia, dając ostry obraz. Jej elastyczność i zdolność zmiany kształtu, zwana akomodacją, pozwala nam bardzo dobrze widzieć przedmioty z bliska jak i z daleka. Pomaga ona w załamaniu światła i w precyzyjnym skupianiu obrazu na siatkówce. Fizjologiczna utrata elastyczności wzrastająca wraz z wiekiem łączy się z utratą lub osłabieniem funkcji akomodacji. Takie zaburzenie funkcji soczewki nazywane jest prezbiopią. Z kolei zmętnienie soczewki oka, nazywane kataraktą lub zaćmą, może powodować utratę widzenia. W zależności czy katarakta ma podłoże starcze, genetyczne bądź wrodzone, leczy się ją farmakologicznie bądź operacyjnie. Zabieg polega na usunięciu zmętniałej soczewki i zastąpieniu jej nowa, sztuczną.
Siatkówka

Jest to błona wyścielająca wewnętrzną część oka, która składa się z 10 warstw komórek fotoreceptorowych czopków oraz pręcików. Czopki odpowiadają za widzenie barw oraz kontrast a  pręciki za widzenie nocą  oraz widzenie szarości, bieli i czerni. . Największa liczba receptorów znajduje się na plamce żółtej, a na plamce ślepej nie ma ani jednego. 

Nerw wzrokowy

Jest częścią drogi wzrokowej, przebiega od siatkówki do skrzyżowania wzrokowego. Pełni bardzo ważną rolę, umożliwia prawidłowe widzenie. Jego urazy oraz choroby są bardzo niebezpieczne gdyż mogą prowadzić nawet do ślepoty. Nerw wzrokowy składa się z pęczków włókien nerwowych, każdy ma ich około 

miliona. Na całej długości jest otoczony oponami mózgowo-rdzeniowymi: pajęczynówką, twardą i miękką. 

Szukasz naszego salonu w swojej okolicy? Tutaj jesteśmy:

Gdynia, ul. Władysława IV 23/30 Elbląg, ul. Bednarska 21A Tczew, ul. Gdańska 52

Zadzwoń i umów się na dobór okularów!

Soczewki okularowe, które zakupisz w naszych salonach optycznych.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *