Dlaczego moje okulary nie leżą tak jak powinny?

Okulary uciskają boki głowy, patrzenie jest męczące, a mostek lub noski powodują irytujący dyskomfort. Co zrobić, jeśli okulary nie są dobrze dopasowane?

Na co należy zwrócić uwagę podczas zakupu okularów i ich dopasowaniu, aby uzyskać lepsze widzenie bez wysiłku?

Niezależnie od tego, czy chodzi o zauszniki, noski czy inne elementy oprawki, istnieje kilka kryteriów krytycznych dla optymalnego widzenia. Często kupno odpowiednich okularów kojarzy nam się z bardzo trudnym zadaniem. Może tak być w momencie kiedy nie uzyskamy fachowej porady od specjalisty. Wierzę jednak w to, że na taką pomoc można jednak liczyć. Musimy sobie zdawać sprawę, że nie zawsze okulary, które nam się podobają będą dla nas odpowiednie. Należy tu wziąć pod uwagę wiele ważnych aspektów.

Na co, więc zwracać uwagę podczas doboru opraw?

Odpowiednio dobrana oprawa na nosie to priorytet. Okulary są pewnego rodzaju “obcym obiektem” pojawiającym się na naszej twarzy. Oznacza to, że mogą powodować odgniecenia na nosie niezależnie od tego, czy posiadają ruchome, silikonowe na nośniki lub czy część nosowa jest elementem frontu. Dyskomfort czy też ucisk na nosie powstaje w wyniku złego rozstawu nanośników do wielkości naszego nosa. To jest bardzo ważne przy dobieraniu, ponieważ wpływa na późniejsze użytkowanie okularów. W przypadku kiedy nasz narząd węchu jest grubszy u nasady szukamy ramek szerszych w rozstawie.

Pomiar ten odnajdziemy od wewnętrznej strony zausznika. Z reguły będą to wartości określane jako 18-20. Taki pomiar mówi nam, że dana oprawa jest szersza rozstawem na nosie. Spokojnie może być przez nas przymierzona.

Co się dzieje kiedy mamy źle dobrane ramki?

Zbyt wąski rozstaw przy na nośnikach spowoduje odstawanie opraw i położenie ich ponad linie brwi. W efekcie nasze źrenice nie będą w środku optycznym szkła. Nie dość, że będzie to źle wyglądać to jeszcze wpłynie na niekorzystną jakość widzenia.

Są dwa typy opraw. Pierwszy z nanośnikami. Są to z reguły oprawy metalowe. Drugie bez ruchomych nanośników tzw oprawy z tworzywa. W przypadku pierwszym mamy możliwość wyregulowania. Możemy dogiąć lub rozgiąć w miarę potrzeby. Inaczej jednak dzieje się w przypadku opraw z płyty, które przeważnie są bez możliwości regulacji. Tutaj musimy dokładnie dopasować okulary. Ramka powinna swobodnie leżeć na nosie. Jeśli tak będzie mamy pewność, że nasze okulary nie będą nam doskwierać.

Oprócz odpowiedniego rozstawu na nosie należy zwrócić uwagę na kolejną rzecz, mianowicie wielkość opraw.

Dobrze dobrana oprawa to taka, która jest wprost proporcjonalna do wielkości naszej twarzy. Często kiedy mamy grubszą twarz, a nasze okulary są za wąskie na naszych skroniach mogą pojawiać się odciśnięte miejsca. Jest też opcja taka, że będą za wielkie przy drobnej twarzy. Skończyć się to może tym, że będą się nam zsuwać z nosa co jest bardzo męczące. Okulary nie mogą powodować dyskomfortu. Jednak jeśli tak się dzieje np niestabilnie leżą na twarzy, zsuwają się, uciskają bądź są niewygodne – oznacza to, że wymagają dodatkowego dopasowania.

Co ważne, w większości przypadków nie będzie to oznaczało, że okulary zostały źle dobrane, lecz że wymagają dodatkowego modelowania, aby dopasować je do indywidualnych cech twarzy. Jest to działanie, które powinno zostać podjęte przez salon optyczny, który wykonał okulary. Jeśli pojawi się potrzeba wymodelowania (zmiany kształtu) okularów tak, aby lepiej dopasować je do Twojej twarzy – nie rób tego samodzielnie. Salony optyczne posiadają nie tylko specjalistyczne urządzenia, ale też wiedzę dotyczącą tego, w jaki sposób pracować z konkretnymi materiałami, aby osiągnąć wymagany cel – bez ich uszkodzenia.

Bardzo ważne jest również zwrócenie uwagi na długość zausznika.

Ramki maja różne zauszniki. Jedne są krótsze inne dłuższe. Z reguły osoby o drobniejszej twarzy posiadają te krótsze, natomiast posiadacze twarzy grubszych potrzebują dłuższe. Oznaczenie długości zausznika możemy sprawdzić od wewnętrznej strony. Często jest tam napisane jak długi jest zausznik.

Dobór oprawek może nie być prosty i zająć trochę czasu. Należy jednak uzbroić się w cierpliwość, ponieważ trud się opłaca.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *