Kiedy powinniśmy zrobić pierwsze badanie wzroku?
Oczy dla każdego człowieka są najważniejszym narządem, który niestety w życiu codziennym nie jest przez nas doceniamy. Kiedy, nasz wzrok zaczyna szwankować, kiedy pojawiają się różnego rodzaju choroby, które związane są z układem wzrokowym, wówczas widzimy jak ważny jest wzrok i jak ciężko byłoby nam żyć, gdybyśmy go zdradzili. Jeżeli chcemy cieszyć się dobrym wzrokiem, to koniecznie powinniśmy regularnie badać nasze oczy. W związku z tym, musimy wiedzieć jak często powinniśmy robić badania wzroku, dlaczego warto się na nie decydować oraz, jakim schorzeniom wykonywanie takich właśnie badań, może zapobiec?
Kiedy powinniśmy zrobić pierwsze badanie wzroku?
Już od narodzin dziecka, rodzice powinni skrupulatnie kontrolować jego wzrok. Pierwsze badanie takiego niemowlaka, powinno zostać wykonane już trzeciego miesiąca życia. Wówczas, okulista wykonuje specjalne badania, podczas których sprawdza, czy ruchomość gałek ocznych u dziecka jest prawidłowe. Później, po upływie kilku miesięcy, powinno się pójść z dzieckiem na badanie ostrości widzenia, które to wykonywane jest za pomocą tablicy przystosowanej do dziecka. Na tej tablicy nie ma liter, jak to jest w wypadku badania wzroku osób dorosłych, ale znajdują się na niej obrazki, które dziecko może rozpoznać. Bardzo często okulista stosuje przy takim badaniu różne akcesoria pomocnicze, dzięki którym możliwa jest obserwacja pracy oczu dziecka. Ważne jest przeprowadzenie tak zwanego badania uprzywilejowanego widzenia, które to pozwala sprawdzić, czy oczy dziecka funkcjonują odpowiednio. Jeżeli osoba dorosła w wieku dziecięcym nie miała przeprowadzonych tego typu badań, to powinna jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Badanie oczu jest bardzo ważna, ponieważ pozwala ocenić, czy z naszym wzrokiem wszystko jest w porządku, czy czasem nie są nam potrzebne okulary korekcyjne, które pozwolą zapobiec rozwijaniu się wady wzroku, czy też przynajmniej ją zahamują. Każdy człowiek, poniżej 50, roku życia, powinien co najmniej raz ba dwa lata przejść kompleksowe badanie okulistyczne. Większość chorób, które dotykają wewnętrzne struktury oka, w początkowym okresie rozwoju są bezobjawowe, dlatego też możemy ich nie zauważyć.
Czy warto robić profilaktyczne badania okulistyczne?
Robienie profilaktycznych badań okulistycznych jest bardzo ważne, szczególnie dla osób które są genetycznie obciążone różnego rodzaju wadami wzroku, czy też niebezpiecznymi chorobami oczu. W dzisiejszych czasach wszyscy żyjemy naprawdę bardzo dynamicznie, dlatego też powinniśmy dbać o nasz wzrok, aby nie dopuścić do rożnych wad, czy też chorób, które mogą mieć znaczący wpływ na całe nasze życie. Profilaktyczne badania okulistyczne, w dzisiejszych czasach wykonywane są za pomocą nowoczesnego sprzętu, dzięki czemu można błyskawicznie zdiagnozować nawet najmniejsze zmiany chorobowe. Nawet, jeżeli objawy nie są dokuczliwe to powinniśmy skonsultować się z okulistą. Może się zdarzyć, że zmęczenie oczu, będzie objawem zespołu suchego oka, który to znacznie pogorszy naszą jakość życia.